Dziś stoimy przed wyborem: albo chcemy być niewolnikami coraz to bardziej niepewnych i nieprzewidzianych wydarzeń, próbując wejść w liczne próby starych i nowych hegemonii politycznych i ekonomicznych, albo chcemy być bohaterami zmian, żyjąc i promując pracę i dzieła jako wyrażenie innego doświadczenia ludzkiego, tego autentycznego, jak podmioty, które otwierają w środku tego społeczeństwa przestrzeń dla nowego poczucia społecznego - powiedział Bernhard Scholz, Prezydent Compagnia delle Opere, podczas Zgromadzenia Ogólnego w Mediolanie.

Nas jako CDO (Towarzystwo Dzieł) interesuje, aby każdy mógł stać się bohaterem swojego życia, swojej pracy, związków i relacji. Interesuje nas, aby każdy mógł wynurzyć się w swojej różnorodności i mógł włożyć swój wkład w dobro przedsiębiorstwa, w którym pracuje i w obszar, w którym żyje. To nie jest kwestia przemówień, ale osób, nie projektów, ale podmiotów - dodał Scholz.

Jest to do tego stopnia prawdą, iż istnieje wiele projektów politycznych, ekonomicznych, kulturalnych na wszystkich poziomach, regionalnych, krajowych, międzynarodowych, które są albo wstrzymane, albo posuwają się z trudnością naprzód i nie mogą zostać zrealizowane właśnie dlatego, że brakuje podmiotów - osób, które w wolności mówią "ja" i "moje", nie kalkulując, nie mając ukrytych interesów, ale działają do końca bezinteresownie, z pełną przeźroczystością - powiedział Bernhard Scholz. - Te dwa terminy: bezinteresowność i przeźroczystość - leżą mi bardzo na sercu.

Mamy możliwość tego, by nie podlegać, ale stawiać czoło okolicznościom, doceniając w każdej sytuacji, w każdej osobie, to co jest pozytywne – podsumował Bernhard Scholz, Prezydent CDO. - Nic nie jest z góry przewidziane, niczego nie trzeba, ale we wszystkim zawsze jest dany punkt, "nieprzewidziana chwila", zaskakujący i nieoczekiwany, od którego zawsze możemy zacząć wszystko od nowa. A praca jest okazją uprzywilejowaną, aby zawsze zaczynać od nowa i razem tworzyć drogę wolności dla wszystkich.

Zachęcamy do przeczytania całego tekstu wystąpienia Bernharda Scholza:

Zgromadzenie Ogólne (Assemblea Generale) przedstawicieli związków przedsiębiorców i organizacji zrzeszonych w strukturach włoskich i międzynarodowych Compagnia delle Opere (CDO), odbyło się w przeddzień rozpoczęcia 7-mej edycji Matchingu - największego biznesowego wydarzenia w działalności CDO. Na forum Zgromadzenia Ogólnego CDO pracodawców należących do Towarzystwa Dzieł w Polsce reprezentował Jacek Strzałkowski, dyrektor Biura Towarzystwa Dzieł.

Kilkuset przedstawicieli włoskich i międzynarodowych organizacji CDO, zebranych na Assemblea Generalne wysłuchało wystąpień: Bernharda Scholza, prezydenta CDO i ks. Juliana Carron, przewodniczącego Bractwa Comunione e Liberazione, a także świadectw kilku przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji non-profit.

Compagnia delle Opere (Towarzystwo Dzieł) to stowarzyszenie założone w 1986 roku, którego celem jest promowanie ducha wzajemnej współpracy i pomocy między członkami CDO w obrębie każdego rodzaju działalności prowadzonej w formie przedsiębiorstwa. Stowarzyszenie działa na rzecz zwiększenia kreatywności jednostki, ułatwiając tworzenie narzędzi wspierania życia i rozwoju firm członkowskich. CDO jest obecne w 38 regionach we Włoszech oraz w 17 krajach świata. Aktualnie do CDO należy ponad 36.000 firm, w większości małych i średnich przedsiębiorstw, a także organizacje non-profit.